Monday, Feb. 6 – DAY 1 (Ventana Ballroom)
8:00 – 8:30 |
|
Check-in opens |
8:30 – 9:00 | ASU Welcome: Marco Santello, Director, Harrington Endowed Chair and Professor School of Biological and Health Systems Engineering and Paul Westerhoff, Interim Vice Dean, Research and Innovation, Fulton Schools of Engineering, Professor, School of Sustainable Engineering and the Built Environment, Arizona State University | |
9:00 – 10:00 | Plenary speaker #1: Neville Hogan, MIT | |
10:00 – 10:30 | Posters. break, company demos | |
Track 1: Rehabilitation Engineering I |
||
10:30 – 11:00 | Peter Lum, Catholic University of America | |
11:00 – 11:30 | James (Jim) Patton, Rehabilitation Institute of Chicago | |
11:30 – 12:00 | Hyunglae Lee, Arizona State University | |
12:00 – 1:00 | Posters and lunch break (on own) | |
Track 1: Rehabilitation Engineering II |
||
1:00 – 1:30 | Marcia O’Malley, Rice University | |
1:30 – 2:00 | Claire Honeycutt, Arizona State University | |
2:00 – 2:30 | Panagiotis Artemiadis, Arizona State University | |
2:30 – 3:00 | Posters, break, company demos | |
Track 2: Discussion Panel |
||
3:00 – 4:30 | Clinical Panel | |
4:30 – 6:30 | Posters | |
Tuesday, Feb. 7 – DAY 2 (Ventana Ballroom)
8:30 – 9:00 | Check-in opens | |
9:00 – 10:00 | Plenary speaker #2: Randolph Nudo, University of Kansas | |
10:00 – 10:30 | Posters, break, company demos | |
Track 3: Neural Control of Movement |
||
10:30 – 11:00 | Nicolas Schweighofer, University of Southern California | |
11:00 – 11:30 | Marco Santello, Arizona State University | |
11:30 – 12:00 | Sydney Schaefer, Arizona State University | |
12:00 – 1:30 | Lunch (on own) | |
1:30 – 2:30 | Plenary speaker #3: Dario Farina, Imperial College London | |
2:30 – 3:00 | Posters, break, company demos | |
Track 4: Prosthetics |
||
3:00 – 3:30 | Robert Gaunt, University of Pittsburgh | |
3:30 – 4:00 | Helen Huang, University of North Carolina at Chapel Hill | |
4:00 – 4:30 | Mark Humayun, University of Southern California | |
4:30 – 5:00 | Wrap up | |